[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 3، شماره 8 - ( تابستان 1390 ) ::
سال 3 شماره 8 صفحات 210-155 برگشت به فهرست نسخه ها
ضرورت به کارگیری رویکردی نوین در مدیریت ریسک نقدینگی در سیستم پرداخت ساتنا
زهرا خوشنود*1، طاهره اکبری آلاشتی1، رسول خوانساری1
1- پژوهشکده پولی و بانکی
چکیده:   (3433 مشاهده)

 در این مقاله جهت آشنایی با نحوه مدیریت ریسک نقدینگی در سیستم های پرداخت بین المللی، بر دو سیستم پرداخت در اتحادیه اروپا و آمریکا تمرکز می شود که به تسویه حجم بالایی از تراکنش های با ارزش بالا در سیستم مالی جهانی می پردازند. بر این اساس مشاهده می شود که روند مدیریت ریسک نقدینگی در این سیستم ها، به سمت اتکای بیشتر به مدیریت وثیقه گرایش پیدا کرده است. گستره وثایق واجد شرایط معرفی شده در این سیستم ها (به ویژه پس از بحران اخیر)، مبین دسترسی مناسب تر اعضا به نقدینگی مورد نیاز و مدیریت کارآمد تر ریسک نقدینگی در این سیستم های پرداخت می باشد. حال آنکه بررسی وثایق واجد شرایط در دسترس در سیستم پرداخت ساتنا در کشور، مبین شکاف زیاد موجود در این زمینه است. این مساله علاوه بر اینکه در شرایط عادی با مواجه نمودن بانک ها با ریسک نقدینگی در عملیات تسویه تراکنش ها، به ریسک سیستمی گسترده در کل سیستم بانکی کشور منجر می شود، در شرایط بحرانی می تواند کل سیستم مالی کشور و بنابراین اقتصاد را در بحران عمیقی فرو برد.
از این رو، در این مقاله بر ضرورت به کارگیری رویکرد نوینی در مدیریت ریسک نقدینگی در سیستم پرداخت ساتنا و همچنین معرفی دارایی های واجد شرایط برای به کارگیری این رویکرد و ضرورت گسترش اوراق بهادار واجد شرایط در رویکرد فعلی تاکید می شود. افزون بر این، به پیش نیازهای لازم جهت کارکرد موفقیت آمیز به کارگیری این رویکرد و ابزارهای معرفی شده در عرصه مدیریت ریسک نقدینگی سیستم پرداخت ساتنا اشاره خواهد شد.

طبقه‌بندی G1, E0 : JEL

تاریخ دریافت مقاله: ۱۳۹۱/۵/۱                      تاریخ پذیرش مقاله: ۱۳۹۱/۵/۲۴

واژه‌های کلیدی: ریسک نقدینگی، نقدینگی در طول روز، سیستم پرداخت
متن کامل [PDF 371 kb]   (1370 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی |
دریافت: 1393/5/13 | پذیرش: 1393/5/13 | انتشار: 1393/5/13
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 3، شماره 8 - ( تابستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4410