[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 10، شماره 34 - ( 10-1396 ) ::
سال 10 شماره 34 صفحات 533-558 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات نامتقارن تکانه‌های نرخ واقعی ارز بر مصرف بخش خصوصی در ایران
مژده دوست جاوید1، امیرمنصور طهرانچیان*1
1- دانشگاه مازندران
چکیده:   (2181 مشاهده)

سهم قابل توجه در تولید ناخالص داخلی و نقش تعیین‌کننده مخارج مصرفی در رفاه اجتماعی، شناسایی عوامل مؤثر بر مخارج مصرف بخش خصوصی را به یکی از موضوعات مهم در نظریه‏‌های اقتصاد کلان تبدیل نموده است. در این مقاله، براساس فرضیه بکیوس و اسمیت (۱۹۹۳) و چری، کهو و مک گارتان (۲۰۰۲)، اثرات نامتقارن تکانه‏‌های نرخ ارز حقیقی بر مخارج مصرف بخش خصوصی ایران بررسی شده است. برای این منظور از داده‏های ۱۳۹۰:۳-۱۳۵۹:۳ و همچنین الگوی GARCH و روش چرخشی مارکوف استفاده شده است. این پژوهش نشان داد که درآمد قابل تصرف و ثروت (نقدینگی به‌عنوان معیاری از ثروت) بر مخارج مصرفی بخش خصوصی اثر مثبت و معنادار دارند. همچنین براساس یافته‌های این پژوهش، تأثیر تکانه‌‏های نرخ ارز حقیقی بر مخارج مصرفی بخش خصوصی کشور، نامتقارن و اثرات تکانه‌های منفی بیشتر از تکانه‌های مثبت است. همچنین این پژوهش نشان می‏دهد که در دوره‏های رونق و رکود مخارج مصرفی بخش خصوصی، تأثیر تکانه‏‌های مثبت و منفی نرخ ارز حقیقی، مشابه نیست. براساس یافته‌های تحقیق، این فرضیه که مخارج مصرفی بخش خصوصی به سمت پایین چسبنده هستند، رد نمی‏شود.  

واژه‌های کلیدی: مخارج مصرفی بخش خصوصی، تکانه‌های نرخ واقعی ارز، الگوی چرخشی مارکوف، الگوهای ناهمسانی شرطی خود توضیحی تعمیم یافته
متن کامل [PDF 998 kb]   (979 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی | موضوع مقاله: سیاست پولی، بانکداری مرکزی و عرضه پول و اعتبارات (E5)
دریافت: 1396/4/7 | پذیرش: 1397/4/12 | انتشار: 1397/5/3
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 10، شماره 34 - ( 10-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4422