[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 2، شماره 6 - ( زمستان 1389 ) ::
سال 2 شماره 6 صفحات 68-27 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر شاخص قیمت سهام بر تابع تقاضای پول در ایران
حسن حیدری*1، حمیدرضا فعالجو1، فرهاد ادیب‌زاده
1- دانشگاه ارومیه
چکیده:   (5154 مشاهده)

 فریدمن در سال 1988 شاخص قیمت سهام را به عنوان یک متغیر توضیح دهنده وارد تابع تقاضای پول نمود و گام مهمی در ارتباط با تاثیرپذیری بازارهای پولی از بازارهای مالی برداشته شد. بر اساس مقاله او شاخص قیمت سهام دو اثر جانشینی (منفی) و اثر درآمدی (مثبت) بر تابع تقاضای پول دارد. بر این اساس، این مقاله با استفاده از رهیافت آزمون کرانه ها و آزمون علیت گرنجر به بررسی تاثیر بلندمدت شاخص قیمت سهام بر تقاضای پول با به کارگیری داده های فصلی دوره زمانی 1370ـ1386 ایران می پردازد. نتایج حاصل از آزمون کرانه ها نشان می دهد که در هر دو تابع تقاضای پول M1 و M2 رابطه بلندمدت بین متغیرها به صورت قوی وجود دارد.
در تابع تقاضای پول M1 و M2 کشش بلندمدت حجم واقعی پول نسبت به تولید ناخالص داخلی، بزرگتر از یک می باشد و کشش بلندمدت تقاضای پول نسبت به نرخ ارز مثبت و کوچکتر از یک و کشش بلندمدت تقاضای پول نسبت به تورم و شاخص قیمت سهام منفی و به صورت قدرمطلق کوچکتر از یک می باشد. در تابع تقاضای پول M1 یک درصد افزایش در شاخص قیمت سهام به کاهش حجم پول واقعی در بلندمدت در حدود 015/0 درصد منجر می گردد. همچنین در تابع تقاضای پول M2یک درصد افزایش در شاخص قیمت سهام به کاهش نقدینگی در بلندمدت در حدود 1/0 درصد منجر می گردد. تاثیر معکوس شاخص قیمت سهام بر تابع تقاضای پول M1 و M2 بیانگر اثر جانشینی شاخص قیمت سهام می باشد. بر اساس نتایج آزمون علیت گرنجر رابطه علیت غیرمستقیم از مجموعه متغیرهای مستقل مدل به حجم پول واقعی و رشد نقدینگی به ترتیب در سطح معنی داری 10 و 5 درصد در بلندمدت وجود دارد.

طبقه‌بندی E41, G1 : JEL

تاریخ دریافت مقاله: ۱۳۹۰/۳/۲                         تاریخ پذیرش مقاله: ۱۳۹۰/۱۰/۲۶

واژه‌های کلیدی: قیمت سهام، تابع تقاضای پول، علیت گرنجر، آزمون کرانه ها
متن کامل [PDF 474 kb]   (1510 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی |
دریافت: 1393/5/4 | پذیرش: 1393/5/4 | انتشار: 1393/5/4
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 2، شماره 6 - ( زمستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4570