:: سال 3، شماره 7 - ( بهار 1390 ) ::
سال 3 شماره 7 صفحات 168-137 برگشت به فهرست نسخه ها
اصلاح پولی و تغییر واحد پول کشور
محمد هادی مهدویان*
پژوهشکده پولی و بانکی
چکیده:   (7700 مشاهده)

 اصلاح پولی به مفهوم حذف چند صفر از اندازه های مختلف پول قانونی کشور و احتمالاً معرفی واحد پول جدید برای جایگزینی پول ملی فعلی از مدت ها پیش، در محافل کارشناسی کشور مورد بحث قرار گرفته و دولت های گذشته و حال نیز در این زمینه نظراتی مطرح کرده اند.
اصلاح پولی مستلزم ارائه یک طرح جامع از بابت لحاظ تمام جنبه ها، نظیر تعداد صفرهای قابل حذف، معرفی یا عدم معرفی پول جدید، چگونگی گردش و طول دوره گردش موازی، حجم بهینه و قطع های جدید، نیاز و تقاضای بازار در اجزای قطع ها و همچنین ابعاد حسابداری و کامپیوتری آن می باشد. همچنین لازم است ابعاد آموزشی و اطلاع رسانی این طرح به نحو مطلوب باز شود تا اجرای طرح از اقبال عمومی برخوردار گردد. از این بابت ضروری است اصلاح پولی در قالب یک بسته سیاست اقتصادی غیرتورمی معرفی و به مرحله اجرا گذارده شود تا هم اعتماد عمومی را جلب کند و هم از تکرار تجربه گذشته به مفهوم فرسایش سریع قدرت خرید پول جدید، اجتناب شود.
تجربه سایر کشورها، چه کشورهایی که این طرح را با موفقیت اجرا نموده اند و چه آنها که در اجرای این طرح ناموفق بوده اند، نشان می دهد که اجرای سیاست های پولی حمایتگر و پشتیبان این طرح یک عامل تعیین کننده در نیل به اهداف اجرای موفقیت آمیز طرح اصلاح پولی است. این جنبه موضوع به لحاظ ضرورت اجتناب مطلق از انتظارات تورمی جامعه، بسیار بااهمیت تلقی می شود و از این بابت، کسب اختیارات قانونی بانک مرکزی در اجرای این طرح، به عنوان یک شرط اصلی ذکر شده است. در این مقاله، تمام جنبه های ذکرشده، در کنار بررسی تجارب سایر کشورها مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

طبقه‌بندی E5، E52، E4، E3، E58 : JEL

تاریخ دریافت مقاله: ۱۳۹۰/۱۱/۱۱                    تاریخ پذیرش مقاله: ۱۳۹۱/۵/۲۴ 

واژه‌های کلیدی: پول و سیاست های پولی، اصلاح پولی، نظام پرداخت نقدی، اسکناس و مسکوک، تورم و انتظارات تورمی
متن کامل [PDF 363 kb]   (3359 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی |
دریافت: 1393/5/13 | پذیرش: 1393/5/13 | انتشار: 1393/5/13


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 3، شماره 7 - ( بهار 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها