[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 2، شماره 3 - ( بهار 1389 ) ::
سال 2 شماره 3 صفحات 156-115 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیلی بر رویکرد تراز‌نامه‌ای (بنگاه ـ بانک) در ایجاد مطالبات غیرجاری بانک‌ها
سید محمود علوی*1، سوده صابریان رنجبر1
1- بانک مرکزی ج.ا.ا
چکیده:   (4569 مشاهده)

نگاهی به تحولات اخیر در حوزه اقتصاد کلان و بانکداری در ایران در بروز سیکل رکودی اقتصاد و نیز ایجاد مطالبات غیرجاری بانک‌ها، موجد فرضیه‌ای است که در این مقاله سعی شده به شکل علمی بررسی شود و آن این است که «مطالبات غیرجاری بانک‌ها ریشه در تحولات بخش واقعی داشته و کانال ارتباطی تحولات بخش واقعی و مالی، تحولات در ترازنامه‌ شرکت‌ها و بنگاه‌های غیرمالی در پی تحولات در قیمت دارایی‌های مالی و واقعی می‌باشد».
برای آزمون این فرضیه از تعاریف نظری در خصوص نحوه ارتباط ترازنامه بنگاه ـ بانک از نگاه و رویکرد ترازنامه‌ای استفاده شده است. نتایج حاصله مؤید این نکته است که اولاً کاهش تقاضای کل و ایجاد سیکل رکودی در سال‌های اخیر به ویژه از سال 1387 در پی از رونق افتادن بازار دارایی‌ها به ویژه مسکن، کاهش نرخ سود واقعی تسهیلات و تعیین نامناسب قیمت‌های نسبی داخل و خارج به نفع واردات بیشتر، ریسک نکول بنگاه‌ها را افزایش داده که مستقیماً بانک‌ها را با ریسک اعتباری و بروز مطالبات غیرجاری مواجه نموده است.
مهم‌ترین توصیه سیاستی حاصل از بررسی تزریق منابع به بانک‌ها از محل محرک‌های مالی دولت و تحریک تقاضای کل از ناحیه سیاست‌های مالی می‌باشد و از آنجا که در شرایط رکودی سیاست‌های انبساطی پولی کمترین اثر را در تحریک تقاضا خواهند داشت، تأکید بر انبساط بی‌ضابطه پولی صرفاً به بی‌ثباتی مالی و اقتصادی و نیز بروز تورم در ادوار بعدی خواهد انجامید. بازسازی و نوسازی ساختار مالی بنگاه‌ها و بانک‌ها از اقدامات مهم در میان‌مدت است که نیازمند تجدید ساختار سیستم مالی اقتصاد می‌باشد. 
‍طبقه‌بندی G32,E32,E47,G12 :JEL

تاریخ دریافت مقاله: 1389/6/27                                              تاریخ پذیرش مقاله: 1389/9/8

واژه‌های کلیدی: حباب قیمت دارایی‌ها، تقاضای کل، ادوار اقتصادی، رویکرد ترازنامه‌ای، ریسک نکول، مطالبات غیرجاری، محرک‌های مالی
متن کامل [PDF 757 kb]   (1859 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی |
دریافت: 1393/5/4 | پذیرش: 1393/5/4 | انتشار: 1393/5/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 2، شماره 3 - ( بهار 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4533