[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 1، شماره 1 - ( پاییز 1388 ) ::
سال 1 شماره 1 صفحات 24-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ابزارها و سیاست‌های پولی بانک مرکزی ایران
احمد مجتهد*
مشاور رئیس کل بانک مرکزی و رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
چکیده:   (7421 مشاهده)


با توجه به تحولات اقتصادی و فنّاوری‌های جدید، بانک‌های مرکزی جهان اقدام به تجدید نظر در نحوه فعالیت‌ خود نموده‌اند. اهداف بانک‌های مرکزی یکبار دیگر تعریف شده، و با توجه به دیدگاه جدید در مورد کوچک کردن دولت‌ها و استفاده از سازوکار بازار به جای برنامه‌ریزی‌های متمرکز و سیاست‌های دستوری، این اهداف با تغییرات اساسی رو‌به رو شده است.
اهداف بانک‌های مرکزی محدودتر گردیده و اولویت اصلی به سیاست ثبات اقتصادی و مبارزه با تورم داخلی داده شده است. ابزارهای پولی بانک‌های مرکزی نیز، به سمت ابزارهای غیرمستقیم حرکت کرده، و برخی از وظایف بانک‌های مرکزی، از آن تفکیک و به سایر دستگاه‌ها واگذار شده است.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بعد از گذشت نیم قرن از آغاز فعالیت و اجرای سه قانون پولی و بانکی‌ (که مهمترین آن قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب 1362 می‌باشد) نیاز به بازنگری اهداف، ابزارها، و فعالیت‌های خود در زمینه سیاست پولی دارد. با جدا شدن بازار سرمایه از حوزه نظارت بانک مرکزی، تأکید فعالیت‌های بانک مرکزی بیشتر در بازار پول و ارز خواهد بود؛ هر چند نمی‌توان مرزی بین فعالیت‌های بازار پول و بازار سرمایه کشید، زیرا فعالیت این دو بازار به شدت در یکدیگر تنیده شده است. ابزارهای پولی بانک مرکزی نیز، در راستای بانکداری اسلامی و توسعه بازارهای مالی نیاز به تجدیدنظر اساسی دارد.
در این مقاله، ابتدا تحولات اقتصادی و بازارهای مالی در سطح جهان، و سپس جهت‌گیری بانک‌های مرکزی در این راستا بررسی می‌گردد. در ادامه، مقاله به بررسی اهداف، سیاست‌ها، و ابزارهای پولی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخته؛ و ضمن ارزیابی آنها، پیشنهاداتی در جهت بهبود آنها ارائه خواهد نمود. 

طبقه‌بندی E5,E58 : JEL

تاریخ دریافت مقاله: 1388/3/1                تاریخ پذیرش مقاله: 1388/5/16

واژه‌های کلیدی: سیاست پولی، بانک مرکزی، ابزارهای پولی
متن کامل [PDF 267 kb]   (15970 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی |
دریافت: 1388/3/1 | پذیرش: 1388/5/16 | انتشار: 1388/5/16


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 1، شماره 1 - ( پاییز 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4570