[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: سال 13، شماره 44 - ( 6-1399 ) ::
سال 13 شماره 44 صفحات 216-189 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط سیاست‌های پولی و محیط تورمی با حجم سپردهٔ بانک‌ها در ایران (الگوی Panel VAR)
زهرا شالی ها*1، علیرضا دقیقی اصلی1، محمدرضا میرزائی نژاد1، مجید افشاری‌راد2
1- دانشجو دکترا گروه اقتصاد واحد تهران مرکزی ، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (1948 مشاهده)
بررسی ارتباط بین محیطهای تورمی و سیاست‌های پولی با سپرده‌های بانک‌ها یکی از مباحث مهم و اساسی در ادبیات اقتصاد پول و بانکداری محسوب شده و بخشی عمده از مطالعات تجربی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده است. ازاین‌رو، هدف اصلی این مطالعه تبیین ارتباط بین سیاست‌های پولی و محیطهای تورمی با حجم سپردهٔ ۲۳ بانک خصوصی و دولتی طی سال‌های ۱۳۸۷-۱۳۹۷ است. برای این منظور، ابتدا با بهره‌گیری از رهیافت غیرخطی چرخشی مارکوف، محیطهای تورمی آرام و ملایم و شدید استخراج و در ادامه، به روش خودرگرسیون برداری در داده‌های تابلویی به ارزیابی اثر تکانه‌های سیاست پولی نرخ رشد حجم نقدینگی، نرخ سود بانکی، و نسبت ذخیرهٔ قانونی بانک‌ها بر حجم سپردهٔ بانک‌ها پرداخته شده است. نتایج تخمین مدل دلالت بر ثبات و پایداری مدل و معناداری ضرایب برآوردشده در کوتاه‌مدت داشته و تکانه‌های سیاست پولی و محیطهای تورمی جنبهٔ میرا و گذرا دارد، به‌طوری‌که انحراف معیار تکانهٔ واردشده به نرخ رشد نقدینگی، نسبت سپردهٔ قانونی بانک‌ها، و کیفیت دارایی به‌ترتیب در سال‌های اولیه (دوره‌های خیلی کوتاه‌مدت) حجم سپردهٔ بانک‌ها را کاهش می‌دهد، اما به‌تدریج از دورهٔ سوم به بعد، از آثار کاهندهٔ آن کاسته می‌شود و به‌سمت مقدار قبل از ایجاد تکانه میل میکند. برای متغیرهای نرخ سود سپرده، کیفیت نقدینگی، و نرخ رشد تولید نیز آثار تکانه‌ها در دوره‌های خیلی کوتاه‌مدت (۱ تا ۴ سال) بر حجم سپردهٔ بانک‌ها افزایشی بوده است، اما به‌تدریج از اثر افزایشی آن‌ها کاسته می‌شود و به وضعیت تعادلی قبل از ایجاد تکانه میل میکند.
واژه‌های کلیدی: حجم سپرده بانک‌های خصوصی و دولتی، شوک‌های سیاست‌های پولی، محیط‌های تورمی، الگوی چرخشی مارکوف، الگوی خودرگرسیون برداری در داده‌های تابلویی
متن کامل [PDF 1304 kb]   (1029 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه تجربی | موضوع مقاله: سیاست پولی، بانکداری مرکزی و عرضه پول و اعتبارات (E5)
دریافت: 1399/7/7 | پذیرش: 1399/9/2 | انتشار: 1399/9/22
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
سال 13، شماره 44 - ( 6-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه پژوهش‌های پولی-بانکی Journal of Monetary & Banking Research
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4570